Čo so sebou vziať do pôrodnice?

  • zavinovačku
  • 3 dojčenské košieľky alebo tričká veľ. 56 – 62
  • bavlnenú čiapočku
  • bavlnené rukavičky (novonarodené deti majú väčšinou dlhé, ostré nechtíky, ktoré sa môžu ostrihať až niekoľko dní po pôrode. Bavlnené rukavičky ich chránia pred poškriabaním tváre)
  • 1 bavlnený svetrík alebo tenký kabátik veľ. 56 – 62
  • 1 bavlnené dupačky
  • 2 páry bavlnených ponožiek
  • 1 ortopedické (Poštolkove) nohavičky veľ. 1
  • 1 balenie jednorazových plienok mini alebo pre novorodencov od 3 – 5 kg, (odporúčame kúpiť také, ktoré majú vpredu výrez na pupok a plienka tak trením nedráždi hojaci sa pupočný kýpeť dieťatka)
  • 2 -3 bavlnené plienky
  • rybaciu mastičku na zadoček

Pred odchodom z pôrodnice si nechajte z domu priniesť oblečenie pre dieťatko.  Pokiaľ pôjdete z nemocnice autom, nezabudnite na autosedačku.

 

 

Hodnotenie pôrodníc:

 

Čo vybaviť počas tehotenstva

 

Gynekológ

Keďže práve gynekológ vám bude vypisovať všetky príslušné tlačivá, vhodné je k nemu zájsť už počas prvého trimestru tehotenstva. Ideálne je navštíviť jeho ordináciu, ako si vašu domnienku potvrdíte testom. Budúca mamička by mala chodiť na kontrolu prvý trimester raz za štyri týždne, nasledujúce tri mesiace raz za tri týždne,a posledný mesiac už na každý týždeň. Toto sa však môže meniť podľa lekára, ale aj stavu mamičky, pretože ak sú nejaké problémy a žena má rizikové tehotenstvo, pravdepodobne bude chodiť do poradne i častejšie.

 

Oznámenie zamestnávateľovi

Tehotenstvo treba zamestnávateľovi oznámiť písomne a stručne v ňom uviesť: 

  • v ktorom týždni sa nachádzate
  • kedy máte plánovaný nástup na materskú dovolenku
  • aktuálny dátum oznamu
  • vlastnoručný podpis

K oznámeniu treba priložiť aj kópiu lekárskeho potvrdenia. Písomné oznámenie môže odovzdať osobne alebo doporučenou zásielkou. V prvom prípade si môže dať prevzatie oznámenia podpísať na jeho kópiu i s dátumom prevzatia a v druhom zostáva doklad z pošty o doporučenej zásielke. Tento postup zabezpečení tehotnej zamestnankyni ochranu Zákonníka práce, tzv. ochrannú dobu, počas ktorej nemôže dostať výpoveď.

Povinnosti počas tehotenstva

Ak ste zamestnaná:

  • Po písomnom oznámení tehotenstva už do nástupu na materskú dovolenku nemusíte nosiť zamestnávateľovi žiadne potvrdenie, postačí vám vzájomná dohoda, kedy by ste chceli na materskú nastúpiť. Na čo všetko máte nárok počas tehotenstva u zamestnávateľa
    sa dočítate >> TU!

Ak ste na Úrade práce:

  • Keď ste evidovaná na Úrade práce, musíte naďalej plniť povinnosti z toho vyplývajúce. Do piateho mesiaca musíte nosiť i potvrdenie o tom, že si aktívne hľadáte prácu. Potom stačí prefotiť tehotenskú knižku a odovzdať ju príslušnému pracovníkovi. Hlásiť sa budete musieť i naďalej, no nemusíte už nosiť potvrdenia.

Ak počas tehotenstva nastúpite na PN:

  • Pokiaľ musí ísť rodička na rizikové tehotenstvo a lekár jej vypíše PN, platia pre ňu rovnaké pravidlá ako počas čerpania maródky. Môže teda očakávať i kontrolu a pokiaľ by nebola prítomná doma, môže jej byť platená PN zrušená.

 

Nástup na materskú dovolenku

Na materskú dovolenku môže nastúpiť rodička najskôr osem a najneskôr šesť týždňov pred očakávaným dátumom pôrodu. Vtedy jej gynekológ vypíše potrebné tlačivo, ktoré odovzdá zamestnávateľovi, alebo Úradu práce.

Ak ste zamestnaná:

  • Oznámenie o nástupe na materskú dovolenku potvrdené gynekológom odovzdáte zamestnávateľovi a ten má povinnosť oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne (podľa sídla zamestnávateľa) začiatok a skončenie čerpania materskej dovolenky ( neskôr aj rodičovskej dovolenky) do ôsmich dní od začiatku čerpania a do ôsmich dní od skončenia čerpania materskej dovolenky (neskôr aj rodičovskej dovolenky).

Ak ste na Úrade práce:

  • Ak ste evidovaná na Úrade práce, donesiete toto potvrdenie na príslušný úrad.

Ak prechádzate z rodičovskej opäť na materskú:

  • Ak ide mamička z rodičovskej dovolenky na materskú, musí sa odhlásiť z poberania rodičovského príspevku, pretože ten sa neposkytuje, ak má hociktorý z rodičov nárok na materské.

Hlásenie zdravotnej poisťovni

Ak ste zamestnaná:

  • Ak ste trvalo zamestnaná, nemusíte mať starosti so žiadnym vybavovaním. Vtedy skutočnosť, že prechádzate na materskú dovolenku nahlasuje vaša firma.

Ak ste živnostníčka, alebo dobrovoľne nezamestnaná či na Úrade práce:

  • Ak ste dobrovoľne nezamestnaná, živnostníčka, máte slobodné povolanie alebo ste evidovaná na Úrade práce, musíte to nahlásiť vy samé.

Vyhlásenie o mene dieťaťa

Pre určenie priezviska dieťaťa dostanete ešte v poradni tlačivo, ktoré je nutné vyplniť najneskôr do odovzdania všetkých tlačív na žiadosť o rodné číslo. Ideálne je to však stihnúť ešte predtým, ako sa dostanete do pôrodnice, aby ste s ním nemali potom starosti.

Náležitosti platného tlačiva:

  • Do tlačiva sa uvedie meno matky a otca a musí tam byť aj podpis oboch rodičov. V opačnom prípade by bol dokument neplatný a na matrike by sa pred krstné meno vpísalo slovko „nepomenovaný“. Uviesť musíte, či dieťa dostane manželovo alebo vaše priezvisko. Ak ste slobodná matka, meno otca sa neuvádza a v tom prípade postačuje len váš podpis. Pokiaľ rodičia neuvedú v tlačive meno alebo priezvisko, do 40 dní o tom rozhodne súd.

Ak nie ste zosobášení: Vyhlásenie o otcovstve

Týka sa tých párov, ktoré nie sú zosobášené. I toto môžete vykonať buď pred pôrodom alebo po ňom.

Radšej ešte pred narodením:

Dobrá rada však znie, aby ste to urobili prv, pretože len takto môže všetky potrebné dokumenty po pôrode vybavovať otecko. V opačnom prípade by ste museli napriek vášmu stavu absolvovať celú byrokratickú tortúru spolu s ním. Na toto neexistuje žiaden špeciálny formulár. Musíte zájsť spoločne alebo zvlášť ku matrikárovi, u ktorého podáte ústne čestné prehlásenie o otcovstve a ten následne vyplní potrebný dokument.

Tip pre slobodné mamičky, ktoré tušia problémy s určením otcovstva:

  • Ak tušíte, že by ste s otcom dieťaťa mohli mať problémy a nechcel by otcovstvo uznať, je dobré odkladať si všetky bločky a potvrdenia súvisiace s výdavkami okolo tehotenstva, ale aj dieťatka po pôrode. Ak by ste neskôr súdne vymáhali výživné, mohli by sa vám skutočne zísť.

Výber pediatra

Detský lekár sa taktiež vyberá ešte pred pôrodom. Robí sa to tak z toho dôvodu, aby nemocnica mohla potom všetky potrebné informácie o novom dieťatkui adresovať priamo na adresu ordinácie.

Vzájomná dohoda:

Zájdite si preto k lekárovi, ktorého by ste chceli navštevovať a poproste ho, či by ste k nemu mohli prihlásiť vaše dieťa. Toto sa týka najmä väčších miest s veľkým počtom pacientov, kde vás môžu odmietnuť a budete si musieť hľadať iného lekára. V menších obciach toto nepredstavuje žiaden problém.

Hlásenie až v pôrodnici:

  • V pôrodnici potom nahlásite potrebné kontaktné údaje (adresu a telefón) vášho pediatra a oni sa už postarajú o zvyšok dokumentácie.

 

 

 

 

 

 

https://www.mamaaja.sk/

www.teraz.sk

https://najmama.aktuality.sk